Jorkšírský teriér

Jorkšírský teriér je velmi bystrý a inteligentní pes. Jak říká standard – jorkšír je temperamentní a vyrovnaný pes. Na tak malé tělíčko mají až neuvěřitelný temperament a jsou neustále v pohybu. Jsou zvídavý. Jsou výborní hlídačí(štěkají) avšak když přijde zloděj Před krádeží vás neochrání. Jsou milý a hraví.Je to ideální kamárád pro děti. Svou přirozenou inteligenci dokáží dokonale využít. Pohledem a vrtěním ocásku vás dokonale odzbrojí a tak se může stát, že i když vám právě rozkousal lodičky nebo postel, nakonec ho ještě pochválíte. Tento malinký pejske je hodně vitální.

1

Jorkšírský teriér – minulost :

Jorkšírský teriér původem patří ke psům vychovaným chudinou z anglie. Dnes je tomu spíše naopak. v Anglii platil v jedenáctém stoletíl zákaz chovu větších loveckých psů pro podanné. Horníci proto vyšlechtili v oblasti Yorkshire drobného  psa, jenž byl dobrým lovcem krys, potkánů a někdy ulovil dokonce králíka. Za jeho dlouho jemnou srst může nejspíšel maltézáček. Původně měl doprovázet do šachet horníky. Dělníci z Anglie konali pro své psíky boje s krysami. V 19. století se yorkš. teriér proměnil z pracanta pro chudinu v luxus pro smetánku.

Parametry těla :

Jorkšírský teriér má vlastní dlouho rovnou srt. Taje od vrcholu nosánku až na konec ocasu dělena pěšinou. Hlava je pokryta dlouhou zlatou srstí a je 2tmavější po bocíh, okolo uší a na čenichové části. Tělo je malé avšak dobře propracované. Dobrá hmotnost sídlí mezi 1800-2800g, avšak pes na chov nesmí vážit míň než-li 2 kg! Standardem dovolená hmotnost je až 3,2kg. Optimální hmotnosti sekunduje výška 20-24 cm. Tělo je krátké a pevné. Hodně důležitá je linie na hřbetu, musí být rovná i při chůzi. Zadní i přední končetiny musí být pevné i rovné. Kloub vzadu na koleni musí být správně zaúhlen, poněvadž má vliv na pohyb psa. Končetiny na hrudníku jsou taktéž pevné, porostlé zlatou srstí. Když se díváme zezadu jsou Končetiny pánve úplně rovné, hlezna  není nevbočená ani nevybočená. Tlapy jsou zavřené, zadní jsou malinko menší než přední. Psi s dobrým pigmentem disponují černými drápky. Ocas může být kupírovan. Je nesený narovnaný, kompletně porostlý srstí. Jeho barva je modravá a výraznější než na jiných částech těla. Hlava je plochá a menší. Nos vlastní černou barvu. Jorkšírský teriér má nevýrazné čelo. Oči má střední veliksot avšak lesklé a tmavé.Víčka očí jsou tmavou barvou vybavena. Drobné uši jsou poměrně vztyčené, do tvaru obráceného V a velikostně odpovídají zbytku těla. Skus by měl být typu nůžek. Sem-tam je v toleranci zkus typu klešťě. Z nejdůležitějších symbolů tohoto druhu je srst. Bývá u mladších jedinců délky střední. U starších psů je požadována srst padající až na zem.  Rovná, lesklá, hedvábná by měla býti srst avšak nikdy vlnitá! Barvou srsti připomína modrou ocel.

Péče a charakteristika :

3Inteligentní výraz v očích malého psejčka nám říka o povaze. Přestože Jorkšírský teriér vypadá nevinně může být ostrý až nebezpečný. K nepoznaným lidem se chová  a odtažitě což může působit problémy. Je to zdatný a hodný psíček.  Rád a ochotně  doprovází svého pána všude, kde se pohne. Nechá se rád nosit v košíku, jen aby mohl být blízku tomu svému. Malý psík je strašně tvrdohlavý z toho vyplívá, že jeho výchova musí být důsledná a pečlivá. I přes to, že to je jedno z nejmenších psích plemen na světě, miluje pohyb, prot je vhodny pro psí sport. Důležitým pravidlem je pohdyb, aby neztloustl. Je docela odolným a robustním plemenem.Jorkšírský teriér není nijak přecitlivělý. Jorkšírský teriér není ani přehnaně náchylný k nemocem. Srst se obstarává a je velmi náročná. Lesklá a krásná srst je výsledek hodin údržby psíka. Psík vyžaduje hodně trpělivosti o starání. Srst se musí pravidelně pročesávat a kartáčovat. K dosažení co největší délky je třeba srst psa balíčkovat

Jorkšírský teriér – chov :

5Štěňat ve vrhu nebývá mnoho a rodí se vždy černá(průměrně asi 3). Zlatavá barva se objevuje později. Jestli vám nevadí hodně komplikovaná a vysilující úprava srsti,  je pro vás jorkšírský teriér výbornou volbou pro zábavu. Stane se přítulný a hravý člen domácnosti.

Galerie Jorkšírského teriéra


Parse error: syntax error, unexpected ';', expecting T_STRING or T_VARIABLE or '$' in /home3/hankafri/public_html/mujterier.cz/wp-content/themes/buyticketspro-10/footer.php on line 5