Kde a jak koupit

Jak vybrat Amerického stafordširského teriéra: cena psíka a způsoby pořízení

a

Oči :

Stafordovi dodávají oči výraz inteligenta. Ovšem existují dva extrémní typy očí – buldočí typ s hodně vypouklýma očima a druh  teriéra s očima trojúhelníkovo-štěrbinovitýma. Oči musí být tmavé. Velmi mírně světlejší zabarvení býva přípustné. Ovšem oči příliš světlé nevypadají dobře, stejně tak jako oči které leží přespříliš blízko u sebe nebo šikmé oči. Pro typický výraz staforda jsou tvar a oči velmi důležité.

Skus :

Americký Stafordširský teriér má čelisti jobdařeny pevnými zuby. Čelist spodní musí být pevná a silná. Skus pravidelný. Nos úplně černý.  Vrchní řada řezáků musí těsně bez mezery překrývát spodní.

Americký Stafordširský teriér býval zápasnický pes. Proto má mohutnou a širokou tlamu. Tlama nesmí působit slabě nebo sevřeně. Slabím místem obzvláště typu buldočího jsou pysky. Často jsou uvolněné a vyvinuté. U staforda se skusem perfektním nevypadají pěkně.  Chybou je předkus. Při podkusu vznikají bolestivé záněty, protože spodní řezáky vykusují do patra díru. Při setkání špičáku se slabší dolní čelistí vznikají hluboké díry. Americký Stafordširský teriér má nos černý, nikdy nemá růžový nebo hnědý. Štěňatům se ale často čenich vybarví až po několika týdnech..

Krk :

Americký Stafordširský teriér je silný střední délky.  Korektní krk je často opomenut, přesto jehodně důležitý pro globálně vyrovnaný vzhled tak i pro svižný běh. Psi, kteří mají silný krk se nepohybují příliš elegantně. Krk  je lehce klenutý.Musí působit přirozeně. Kůže na krku nesmí vyset.  Jestliže se svalnatý Americký Stafordširský teriér zahryzne do větve a na ní visí, je skoro nemožné vzít jej za krk (rukou není za co chytit).

Záda :

Americký Stafordširský teriér má záda značně krátká, mírně spáditá od kohoutku k zádi. Jemně skloněná krátší křížová kost, lehce klenutá bedra. Hřbet staforda je dost krátký, svalnatý a pevný. Stafordova postave není kvadratická tak jako např. hřbet boxera. Trup je většinou o několik cm delší než kohoutková výška psa. Hřbet nesmí býti ani příliš krátký, ani příliš dlouhý může způsobit komplikace s pohyblivostí. Pes má lehce svažující se hřbetní linii. Směrem k ocasní části se záď mírně zešikmuje. Díváme-li se zeshora na záda  Americký Stafordširský teriér, tak jsou ve tvaru písmene V. Hrudní partie se zužuje smeřem k ocasu. Pravidelně se však setkáváme s proláklým hřbetem a s vyklenutým kohoutkem. Obojí je chyba.

Trup :

Přední část těla nesmí být přemrstěně široká. S příliš sudovitým a širokým hrudníkem nepůsobí stafodi příliš jemně. Široký a dobře vyvinutý a hrudník je důležitý. Musí totiž poskytnou dostatek prostoru pro orgány. O mnoho důležitější je jeho délka a hloubka. Měl by mít vyvinutou postavu.  Díváme-li se zepředu nesmí být přespříliš široká. Žebra nemají vystupovat.   Jeho trup je mohutný, silný a kompatkní.

Ocas :

Ocas je prodloužením páteře. Musí proto být nezkroucený a silný. Měl by být správně v zadní třetině jemně prohnutý vzhůru. Často se u nich objevuje tzv. veselý ocas (zdvižen nad linii hřbetu). To je nechtěné dědictví po teriérech.

Nohy :

Standard je sice korektní avšak ve skutečnosti málokdy splnitelný. Stafordům se často vytočí lokty a dovnitř vbočí tlapy. To je dědictvím po buldokovi. Americký Stafordširský teriér má častou chybu ve  slabém předloktí. Při tom není rovná ani celá hrudní končetina. Loketní kloub tvoří vrchol úhlu předloktí a pažní kosti. Pes má mít díváme-li ze všech stran končetiny velmi rovné a přesně kolmé. Tlapky by měli být středně velké opatřené polštářky, které umožňůjí flexibilní chůzi. Prsty by měli být vyklenuté. Jeho stehno je velmi silné a osvalené. Koleno by mělo býti správně zaúhleno. Takové koleno zaručuje silnější odraz pánevní končetiny i klus. U typu teriér se velmi často vyskytuje koleno s příliš tupým úhlem, pes mívá špatnou chůzi a špatný odraz. Staford běhá elegantně, rychle, pružně. Běh nesmí být vlnitý nebo houpavý. Mimochod je také chybný. Je to typický způsob pohybu velblouda(současný pohyb končetin na jedné straně). Je-li  příliš ovlivněn buldočím typem, elegantní pohyb se ztrácí. Tvrdý pohyb mnohých typů teriérů je taktéž špatný.

Srst :

Americký Stafordširský teriér je krátkosrsté psí plemeno bez náročné údržby. Má pevnou srst (ne však hrubou jako drát!). Srst dostatečně chrání tělo. Je stejnoměrně lesklá, přilehlá. Sametová srst jaká se občas vyskytuje je chybou.

Zbarvení :

Americký Stafordširský teriér může být zbarven v mnoha odstínech. Může mít kresbou nebo ne. Americký Stafordširský teriér může být žíhaný až bílý nebo s barevnými skvrnami. Je to otázka vkusu. Nejméně žádoucí jsou stafordi bílý, kteří mohou být dokonce hluší. Psi s 80% a víc bílé jsou nevhodní. Černo-tříslová barva je typická pro rotvajlera a dobrmana. Nezávisle na barvě musí být pigmentovány oční víčka, pysky, noc drápy.

Vady :

- nos zbarvený v masové barvě
- světlé oči a nepigmentovaná oční víčka
- ocas je příliš dlouhý
- špatné nesení ocasu
- podkus a předkus
- vadí vše, co se vymyká standardu, napříkla přílišně vybočeně končetiny, lokty vystouplé, příliš dlouhá tlama.

Kde a jak koupit :

Americký Stafordširský teriér jde pořídit různě po inzerátech nebo v chovných stanicích nebo na

www.aukro.cz
www.inzerce-psu.com
www.pesinzert.cz
www.psi.sbazar.cz
www.psi-inzerce.cz

Seznam chovných stanic (Americký Stafordširský teriér)  :

http://odkazy.seznam.cz/Volny-cas-a-zabava/Chovatelstvi/Chovatelstvi-psu/Stredne-velci-psi/Americky-stafordsirsky-terier/
http://www.celysvet.cz/americky-stafordsirsky-terier.php


Parse error: syntax error, unexpected ';', expecting T_STRING or T_VARIABLE or '$' in /home3/hankafri/public_html/mujterier.cz/wp-content/themes/buyticketspro-10/footer.php on line 5